معرفی انواع ورق ضد زنگ

اهمیت ورق فولادی

ورق استیل با ترکیب آهن و سایر فلزات ساخته می شود. این ورق مقاوم بوده ولی با این حال می توان آن را به شکل دلخواه ایجاد کرد. هر چه میزان کربن ورق بیشتر باشد به همان اندازه مقاومت آن هم افزایش خواهد یافت.

معرفی انواع ورق استیل

این ورق به دو شکل مستطیل و مربع و در اندازه های مختلفی برش داده شده و برای ساخت دستگاه ها و ماشین از آن استفاده می شود. انواع ورق های فولادی وجود دارد که استفاده هر کدام نسبت به بقیه متفاوت خواهد بود. هر کدام از ورق های فولادی متناسب با ترکیبات خود در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق ضد زنگ و مزایای آن

ورق ضد زنگ از آهن، نیکل و کروم و مولیبدن درست شده است. این ورق مقاوم بوده و در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. باران، نمک و اسید ویژگی های این ورق را از بین نمی برد. از این ورق در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

ورق ضد زنگ مسی

ورق ضد زنگ از ترکیب آهن و فلز مس درست شده است. رسانای الکتریکی بسیار عالی است و برای ساخت انواع رساناها از آن استفاده می شود. در برابر خوردگی و فرسودگی به شدت مقاوم است. بسیاری از دستگاه های الکتریکی را با این ورق تولید می کنند. ساخت جواهرات و وسایل تزئینی از دیگر کاربردهای آن به شمار می رود.

ورق ضد زنگ مسی

ورق ضد زنگ آلومینیومی

ورق ضد زنگ با این ترکیب نرم خواهد بود. البته می توان مقاومت آن را افزایش داد. بنابراین فلزاتی مانند آهن، مس و سیلیکون به آن اضافه می کنند. این نوع ورق را می توان به راحتی شکل داد. چکش خواری این ورق بسیار بالا است. این ورق در درجات مختلفی تولید می شود و به همین دلیل کاربردهای آن هم متفاوت خواهد بود.

ورق ضد زنگ آلومینیومی

درجه 1100، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، استحکام نسبتا کم، انعطاف پذیر و قابل جوش ساخته شده است. در مقابل درجه 3003; مقاوم در برابر خوردگی، نسبتا قوی تر و مقرون به صرفه تر است. درجه 5052; مقاوم در برابر خوردگی، قابل جوش و بسیار محکم ساخته شده است.

درجه 6061; عدم شکل پذیری، بسیار قوی از ویژگی های این ورق فلزی به شمار می رود. از این ورق در ساخت لوازم الکتریکی استفاده می شود. از دیگر کاربری های آن می توان به ساخت و ساز اشاره کرد.

ورق ضد زنگ گالوانیزه

ورق ضد زنگ گالوانیزه در دو نوع مختلف وجود دارد. کاربردهای هر کدام نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. ورق ضد زنگ گالوانیزه به روش نورد گرم ساخته می شود. ورق در محلولی غوطه ور شده و روکشی روی سطح ورق ضد زنگ قرار می گیرد.

ورق گالوانیزه که با عبور یون‌های روی الکترون‌ها از الکترولیت حاوی یون‌های روی تولید می‌شود و الکترون‌هایی تولید می‌کند تا روی رسوب ‌شده را تشکیل دهند.

ورق ضد زنگ الکترو گالوانیزه نوع دیگری از این طبقه بندی محسوب می شود. این ورق ها نسبت به مورد ذکر شده در پاراگراف قبلی گران تر است. از این ورق ها در ساخت دستگاه های مکانیکی استفاده می شود.

ورق ضد زنگ گالوانیزه

با ترکیب کردن فلز روی بر میزان مقاومت این ورق افزوده می شود. برای استفاده در عایق کاری کاملا مناسب است. از این ورق برای ساختن میله سایبان، پیچ و مهره استفاده می شود. در برابر حرارت مقاوم بوده و در کل ورق بادوامی محسوب می شود.

ورق فولادی گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی سطح ورق فولادی و افزایش عمر مفید آن استفاده می شود. یک لایه ورق روی برای روکش این ورق فولادی استفاده می شود. این ورق فولادی با روکش روی، ورق گالوانیزه نامیده می شود. روکش روی روشی مقرون به صرفه و موثر برای حفظ خوردگی است و نیمی از روی جهان در این فرایند استفاده می شود.

متوسط

ورق ضد زنگ نوع دیگری از ورق های فولادی محسوب می شوند. به سختی شکل داده می شوند. ساخت این ورق ها، آسان، مقرون به صرفه است. در صنایع خودرو و ساختمان از این ورق استفاده می شود.

ترکیب فلز روی

صفحه روی خالص نورد داغ، فلز روی در محلول مذاب روی بیش از 99 درصد است. صفحه آلیاژ آهن گالوانیزه گرم، فلز روی در محلول مذاب روی بیش از 99٪ پیش بینی شده است. پس از آن، یک لایه آلیاژ روی – آهن بر روی کل لایه آبکاری با فرآیند تصفیه آلیاژی تشکیل می شود و میزان آهن در لایه آبکاری آلیاژی معمولاً 7 تا 15 درصد خواهد بود.

ورق آلومینیوم-روی، میزان آلومینیوم در محلول مذاب روی حدود 55 درصد، سیلیکون حدود 1.6 درصد و بقیه از روی ساخته شده است.

ورق استیل درجه 201

ورق استنلس استیل 201 یک ورق فولادی ضد زنگ و فلز نیکل به مقدار کم است. علاوه بر این، نسبتا ارزان است و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. امروزه، زمانی که هزینه در حال افزایش بوده و تبخیر نیکل زیاد است، تقاضا برای ورق فولادی ضد زنگ 201 نیز در حال رو به افزایش پیش بینی شده و با این حال کیفیت و قیمت ورق های استنلس استیل 201 موجود در بازار به شدت زیاد است.

ورق فولادی درجه 201

این در حالی است که میزان کروم آن 16%-18% و میزان نیکل آن 3.5%-5.5% مشخص شده و از آنجایی که قیمت نیکل نسبتاً بالا است، برای صرفه جویی در مصرف نیکل، مردم 201 ورق فولادی ضد زنگ ساختند. بنابراین، با نیکل کم مشخص می شود.

علاوه بر این، نمی توان آن را با عملیات حرارتی سخت کرد. با این حال، افراد می توانند آن را به صورت سرد و با استحکام کششی بالا تبدیل کنند. علاوه بر این، در برخی موارد، می تواند جایگزین آلیاژهای دیگر با محتوای نیکل بالاتر شود.

صفحه فولادی ضد زنگ

ورق استیل ضد زنگ دارای سطح نرمی داشته. علاوه بر این، سطح آن مات و صاف است. در همین حال، مقاومت در برابر سایش آن بهتر از ورق های فولادی ضد زنگ روشن معمولی است. علاوه بر این، هتل ها و کلوپ های اغلب از ورق های فولادی ضد زنگ استفاده می کنند.

ورق استیل استنلس استیل رنگی با رنگ های متنوع و روشن می باشد. علاوه بر این، آنها می توانند با زوایای مختلف نور تغییر رنگ دهند. در عین حال، مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی خوبی دارد. لایه رنگی می تواند دمای بالای 200 درجه را تحمل کند. علاوه بر این، برای مدت طولانی محو نمی شود.

در مورد استفاده از آن، اغلب در پانل های کابین آسانسور، پانل های دیوار داخلی، پانل های تزئینی سقف و غیره ساختمان های سطح بالا استفاده می شود. علاوه بر این، برای تابلوهای راهنما و پلاک نیز استفاده می شود.

صفحه فولادی ضد زنگ

سطح ورق فولادی با روکش فولاد ضد زنگ دارای ترکیبی از فولاد ضد زنگ، مس، نیکل، تیتانیوم و سایر فلزات است. علاوه بر این، این سطح پوشش می تواند جایگزین فولاد ضد زنگ گران قیمت شود. و مزایای اصلی آن فرآیند تولید ساده، هزینه کم و عملکرد پردازش بهتر نسبت به فولاد ضد زنگ خالص است.

علاوه بر این، هنگامی که به عنوان قطعات تزئینی داخلی و خارجی استفاده می شود، می تواند به طور کامل جایگزین صفحات فولادی ضد زنگ شود.

ورق فولادی ضد زنگ آینه ای

صفحه فولادی ضد زنگ آینه یک صفحه فولادی ضد زنگ جلا بوده، علاوه بر این، مقاومت بالایی دارد. در مورد عملکرد آن، بادوام بوده و ضد زنگ است و به راحتی تمیز می شود. علاوه بر این، در دکوراسیون هتل ها، مراکز خرید، ساختمان های اداری، اتاق های انتظار و غیره معمولاً از صفحات استیل ضد زنگ آینه ای استفاده می شود.صفحه فولادی ضد زنگ

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی